Промоција књиге ,,Непоновљива поновљивост“ протојереја Александра Михаиловића у Мудраковцу

16

У суботу, 30. јуна 2018. године, у крушевачком насељу Мудраковац, одржана је промоција  књиге ,,Непоновљива поновљивост'' протојереја Александра Михаиловића из Пожаревца.

У цркви Свете Тројице у Мудраковцу, као и сваке суботе, најпре је служена вечерња служба са акатистом преподнобној мати Ксенији Петроградској, а потом је уследило окупљање и послужење верника у парохијском дому. Протојереј Иван Цветковић, старешина цркве,  пожелео је добродошлицу о. Александру и бројним верницима, који су из различитих крајева дошли на ово сабрање. Представио је о. Александра Михајловића, старешину цркве св. Николе у Пожаревцу и предавача на Факултету за уметност и консервацију при Богословском факултету у Београду и најавио његово излагање о новој књизи ,,Непоновљива поновљивост''. Књига је издата са благословом Епископа браничевског Игнатија.

,,Непоновљиво поновљив'' је Господ Исус Христос, према речима св. Јована Златоустог. Овај израз је био инспирација за назив књиге, а разумљив је само у контексту Свете Евхаристије. Књига садржи различите текстове, а неке од њих је  о. Александар писао у својој  младости. У потрази за адекватним сведочењем Христа у данашње време, о. Александар је присутнима говорио о  значајном утицају хришћанства на културу и цивилизацију (инкултурализацији хришћанства) од Христовог доба до данас. Христос је својом појавом у историји ,,развалио врата Торе – Мојсејевог закона''. Хришћанство је потекло из јеврејске заједнице, али се веома брзо  излило у различите народе.  Кроз историју хришћани су давали свој допринос цивилизацијским тековинама.

Отац Александар је посебно нагласио да хришћанска проповед данас не може бити ограничена црквеном портом, да црква не треба да личи на неки музеј, кога  одређује искључиво прошлост. Говорио је о потреби да се савремене теме и изазови данашњице сагледају из хришћанског угла и свету укаже на исправан став. У излагању се осврнуо на поједине актуелне биоетичке теме, попут еутаназије и вантелесне оплодње. Занимљиво излагање о. Александра подстакло је присутне да постављају питања, тако да је остатак вечери протекао у пријатном разговору.

Сања Николић, вероучитељица