Епископ Jован служио Свету Литургију у манастиру Дренча

Епископ Jован служио је Свету Литургију у манастиру Дренча

На Васкршњи понедељак, 25. априла 2011. године, Епископ шумадијски и Администратор Епархије крушевачке Јован, служио је Свету Архијерејску Литургију у древном манастиру Дренча.

Манастир Дренча са храмом посвећеним Ваведењу Пресвете Богородице, изграђен је средином XIV века. Назив манастира потиче од истоименог села Дренча, које се налази 3 километра северно од жупског Александровца. Ктитори манастира су Деспот Иваниш ( у монаштву Доротеј) и његов син Душман ( у монаштву Данило, по коме је у народу остао назив манастира Дренча, Душманица). Манастир је дуго био у рушевинама да би од 2002. до 2006. године претрпео озбиљну конзервацију и реновирање. Тако да се данас поклоници могу дивити овом бисеру моравске архитектуре.

Добродошлицу своме Епископу и домаћину зажелела је игуманија Фотина, која је својом љубављу и љубављу сестринства, а на овај велики Празник дочекала Епископа Јована и свештенство Епархије крушевачке.

Света Евхаристија служена је у манастирском храму у заједници Епископа Јована, великог броја свештенства и многобројних верника, који су своју љубав потврдили у заједничкој Чаши Благослова и своме Епископу као возглавитељу Цркве Епархије крушевачке.

Епископ Јован је током Свете Литургије одликовао протопрезвитера Милана Луковића, Архијерејског намесника жупског правом ношења напрсног крста, такође је у исти чин произведен и протопрезвитер Мирољуб Милетић, парох I александровачки и у чин протопрезвитера парох стопањски Вељко Гашић.

После прочитаног Јеванђеља, Посланицу Епископа Јована произнео је презвитер Драгић Илић, парох крушевачи и катихета крушевачке Гимназије.

Након Свете Литургије уследило је послужење под велелепно уређеним манастирским тремом где је Владика речима утехе и љубави говорио сабраном народу. Затим се наставило у заједничарељу у трпези љубави у манастирској Трпезарији.

Епископ Јован је у продужетку дана посетио и манастир Руденице, где је Архипастирски поздравио игуманију честитајући јој Празник Васкрсења Христовог. Потом је пут настављен у правцу манастира Велуће, где је Владика у пријатном разговору поучавао сестре монахиње и свештенство које му је било у пратњи.

Из манастира Велуће Владика је кренуо пут Крагујевца.

презвитер Растко Петковић

Извор : Епархија крушевачка