Света Литургија у Параклису Саборне цркве на празник Сретења Господњег

Света Литургија у параклису Саборне цркве на празник Сретења Господњег

У чeтpдeceти дан по Рождеству донесе Пресвета Дјева свог Божанског Сина у храм Јерусалимски, да Га сходно Закону посвети Богу и себе очисти (3 Мојс. 12, 2-7; 2 Мојс. 13, 2). Иако ни једно ни друго није било потребно, ипак Законодавац није хтео никако да се огреши о Свој Закон, који је Он био дао кроз Свога слугу и пророка Мојсија. У то време држао је чреду у храму првосвештеник Захарија, отац Јована Претече. Он стави Дјеву Марију не на место за жене него на место за девојке у храму.

Том приликом појаве се у храму две чудне личности: старац Симеон и Ана кћи Фануилова. Праведни старац узе на руке своје Месију и рече: Сад отпусти слугу Твога, Господе, јер видеше очи моје спасење Твоје. - Још рече Симеон за Христа Младенца: Гле, овај лежи да многе обори и подигне у Израиљу. - Ана пак, која од младости служаше Богу у храму постом и молитвама, и сама познаде Месију, па прослави Бога и објави Јерусалимљанима о доласку Дугочеканога. А Фарисеји, присутни у храму, који видеше и чуше све, срдити на Захарију што стави Дјеву Марију на место за девојке, доставише то цару Ироду. Уверен, да је то Нови Цар, о коме су му звездари с Истока говорили, Ирод брзо посла да убију Исуса. Но у међувремену божанска породица беше измакла из града и упутила се у Мисир, по упутству Ангела Божјег. Дан Сретања празнован је од самог почетка, но свечано празновање овога дана установљено је нарочито 544 године, у време цара Јустинијана.

На празник Сретења Господњег и у недељу Месопусну ,Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Г. Давид  служио је свету Литургију у параклису светог Георгија при Саборном храму.

Епископу су саслуживали Архијерејски намесник крушевачки и братство овога храма у присуству вернога народа.

Епископ је богонадахнуто изговорио беседу на прочитана Јеванђеља и дао Архијерејску поуку својим епархиотима.

Извор: Епархија крушевачка

Беседа Епископа Давида по Јеванђељу
16:37 мин.

preuzmite