​Вечерња служба са изношењем Плаштанице у манастиру Светог Луке у Бошњану

На Велики петак, 10. априла 2015. године, у манастиру Светог Луке у Бошњану, братство ове свете обирељи  служило је Вечерњу службу са изношењем Плаштанице.  Вечерњом службом је началствовао архимандрит Алексеј уз саслужење протосинђела Луке.

У одлуци да пострада за пали људски род огледа се смисао доласка Сина Божијег у телу. Св. Јован Дамаскин каже да се «Премудрост огледа у томе што је Бог нашао за немогућу ситуацију најповољније решење: Примио је човечанску природу да би је исцелио и да би победио смрт на Крсту, односно кроз Крст… Најчудеснији од свега је Његов Часни Крст, јер смо постали деца Божија и наследници, не другачије, него само са Крстом Господа Исуса Христа».У Крсту Христовом, који се увек повезује са Васкрсењем, јесте најдубља тајна Његовог доласка на земљу и уједно најдубља тајна Хришћанства. Господ Христос је Првомученик и Он је својим страдањем дао пример свима који ће Му следовати: апостолима, мученицима и свим хришћанима. У грчком језику реч мартис значи мученик, али и сведок. Мученик је дакле, онај који најдубље сведочи и исповеда хришћанску веру.Страдање у име Христово и вера у правду Божију остаће наше коначно определење кроз сву историју до «скончанија века». Пред овим дугом стоји сваки православни хришћанин, јер ће сви који хоће да сведоче Христа бити страдалници, биће гоњени. Владика Његош би рекао: «Тежак вијенац, ал’ је воће слатко». То је пут којим су прошли Свети мученици, наши славни преци, то је пут Богочовека Христа.

ђакон Иван Петронијевић