Празник Васкрсења Христовог у цркви Свете Тројице у Мудраковцу

Празник над празницима! Светло Васкрсење Христово! Христос васкрсе! Заиста васкрсе! Парохија мудраковачка је прославила радосни празник Васкрсења Христовог. У препуној цркви служили су јутрење са Литургијом Св. Јована Златоустог свештеници в. д. старешина храма Иван и свештеник Растко. Велика радост за нашу заједницу било је и присутво Благодатног огња који је горео на Светој и Часној Трпези. Дан који је жељно ишчекиван после васкршњег поста, недеље Христовог страдања и дугих служби које су показале да је тело слабо али дух бодар, напокон је стигао! Као што је Мојсеј предводио јеврејски народ на путу ка Обећаној земљи, тако нас је Дух Свети бодрио на службама, пружајући нам доживљај Христовог живота на земљи, са Његовим учењем, чудесима, страдањем, распећем, погребењем и најзад устајањем из мртвих. Заиста је међу нама људима поживео Логос, Син Божији и показао је велику своју љубав према нама и велику послушност Оцу и велику бригу јер нас и Дух Свети теши док не дође Царство Божије у пуноћи. То Царство смо доживели и радосно предокусили насмејаних лица на Светој Литургији. Сва туга живота у свету је нестала. Христос је победио свет! Христос је разорио смрт, она више не постоји! Млади и стари а пре свега деца, доживели су у себи то Царство Христово примивши самога Христа, Тело и Крв Његову коју је пролио за живот света. Сви су учествовали у Светој и Духовној трпези, наслађујући се Храном и Пићем вечности, постајући Синови Светлости.

Као претходне, и ове године је организовано за најмлађе такмичење за најлепше јаје. Затим је победничко јаје лицитирано на чак 2.000 дин а мали победник који је добио ову награду показао је своје велико срце изразивши жељу да новац приложи цркви. Ипак је отац Иван, који је руководио ово такмичење, инсистирао да новац иде победнику. Деца су се дружила и била веома радосна, показујући нама старијима какви треба да будемо, простосрдачни и незлобиви, да би смо задобили Царство, по Христовим речима.

Поред овог такмичења, организовано је и такмичење за најјаче јаје, а малог победника ћете видети међу сликама.

Христос васкрсе из мртвих,

Смрћу смрт поништи,

И свима смртницима Живот Вечни дарова!

Христос Воскресе! Ваистину Воскресе!

Далибор Ђорђевић, студент IV године Православног Богословског Факултета у Београду