Света Литургија у Саборној цркви на дан светих Кирила и Методија

Sveti Kirilo i Metodije u Sabornoj crkvi u Krusevcu

У седму недељу по Пасхи, 24. маја 2015. године, када наша Света Црква прославља 318 Светих Отаца Првог Васељенског Сабора и свете равноапостолне Кирила и Методија, просветитеље словенске, братство храма светог Великомученика и Победоносца Георгија у Крушевцу се сабрало да благодарећи са својом паством најави долазак Духа Светога. Како је то описујући тропар Светих Отаца Првог Васељенског Сабора рекао Епископ пакрачки и славонски Господин Јован:

„Када седме недеље по Пасхи појемо тропар Оцима Првог васељенског сабора, говорећи како је препрослављен Христос јер је "...као светиљке на Земљи утрдио Оце наше, и њима као истином вере све нас научио...", ми најављујући његовим осмим гласом тропар наступајућег празника Силаска Светог Духа обзнањујемо да смо примили пуноту домостроја спасења: након што "Име Твоје Господе, дивно и славно ... ми призвасмо"  у крштењу, просвећени и у Педесетници миропомазани "согласно славим '' (= свештенодејствујемо" δυναμει του αγιου δου Πνευματος. .. силом Светога Твога Духа ") свесвјатаго Духа".

Ово Евхаристијско и педесетничко сагласје засновано на Имену Божијем и у Имену Божијем и јесте у ствари музика Новог Израиља: "Заједнички одмор и за небеске и за земаљске житеље: једно причешће,једна радост, једна служба. Ово се остварило силаском Владике, и запечатио је Дух Свети: хармонија звукова се сложила по Очевом благовољењу. Она има склад одозго, благодарећи Светој Тројици. "