Божанствена Литургија светог апостола Јакова у цркви Лазарици

У петак, 6. новембра 2015. Године Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид служио је у цркви Лазарици Божанствену Литургију светог апостола Јакова, брата Господњег. Ова древна литургија настала је међу јерусалимским хришћанима и са правом се приписује светом апостолу Јакову првом епископу ове цркве. Света Литургија Апостола Јакова данас се служи само повремено, углавном на дан прослављања овог Апостола, а Литургије византијског типа Светог Василија великог и Светог Јована Златоустог своје корене имају у овој древној Литургији. Литургија коју је владика Давид служио у Лазарици уз саслуживање свештенства ове цркве обилује молитвама и читањима које нам показују дух раних хришћана Јерусалима. Као што каже један прокимен ове Литургије: "Обрадовах се када ми рекоше: Хајдемо у дом Господњи. Стојаху ноге наше на вратима твојим, Јерусалиме. Јер тамо изиђоше племена, племена Господња, сведочанство Израиљево, да се исповедају Имену Господњем".

ђакон Стефан Поповић