У Врању прослављена Крсна слава Епископа врањског Г. Пахомија

У навечерје празника Светог Игњатија Богоносца, 01. јануара 2016. године и Крсне славе Његовог Преосвештенства Епископа врањског Г. Пахомија, Његово Преосвештенство Епископ франкфуртски и целе Немачке Г. Сергије, служио је празнично бденије у Саборном храму Свете Тројице у Врању, уз саслужење протонамесника Бранислава Мркића и протонамесника Љубише Гачића. Бденију су присуствовали и Преосвећени Архијереји: крушевачки Г. Давид, умировљени милешевски Г. Филарет, јегарски Г. Јероним и врањски Г. Пахомије, домаћин сабрања. По завршетку бденија, присутним верницима, беседио је Епископ франкфуртски и целе Немачке Г. Сергије.

На дан празника и Крсне славе, 02. јануара 2016. године, Литургијским сабрањем у Саборном храму Свете Тројице у Врању началствовао је Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован, уз саслужење Његовог Високопреосвештенства Митрополита загребачко-љубљанског Г. Порфирија и Преосвећених Архијереја: бачког Г. Иринеја, шумадијског Г. Јована, крушевачког Г. Давида, полошко-кумановског Г. Јоакима, брегалничког Марка, франкфуртског и целе Немачке Г. Сергија, умировљеног милешевског Г. Филарета, јегарског Г. Јеронима и врањског Г. Пахомија.

Након прочитаног Јеванђеља, празничну беседу произнео је Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански Г. Порфирије честитајући Крсну славу домаћину данашњег сабрања.

Славски колач и жито благосиљао је Епископ бачки Г. Иринеј, који се такође обратио присутним верницима и домаћину честитао Крсну славу.

Крсну славу Епископу Пахомију честитао је и господин др Милета Радојевић, директор Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама при Министарству правде Владе Републике Србије, који је овом приликом домаћину уручио икону Светог Игњатија Богоносца.

Литургијско сабрање својим појањем увеличале су и монахиње из манастира Светог Прохора Пчињског, Светог првомученика и архиђакона Стефана у Горњем Жапском и Светог великомученика Пантелејмона у Лепчинцу.

По завршетку Литургије, свештенство, монаштво и верујући народ честитао је Епископу Пахомију славу у Епископском двору, а трпеза љубави за све присутне приређена је у сали Црквене општине Врање, где је део етно-групе „Извор“ на челу са Иваном Тасић, извео културно-уметнички програм.

Након трпезе љубави, реч благодарности домаћину, произнели су Блажењејши Архиепископ охридски Г. Јован и Градоначелник Врања господин Зоран Антић.

У послеподневним часовима, Епископа Пахомија посетио је и честитао Крсну славу и Његово Преосвештенство Епископ браничевски Г. Игњатије.

НА МНОГАЈА ЉЕТА ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКО !

Извор: Епархија врањска