Час веронауке у галерији “Дар”

IMG_20160513_120813
Лепи пролећни дани после Васкрса инспирисали су ме да за моје ученике осмислим мало другачији час веронауке,час на неком посебном месту. Галерија Дар, соба за уметност, како је скромно зове њена власница, професорка српског језика и књижевности Душанка Милосављевић, била је право место да научимо нешто о лепом понашању у изложбеним просторима, као и да се упознамо са делима познатог сликара српске наиве Зорана Анђелковића, који је  излагао на познатим домаћим и европским изложбама наиве.  Окружени овим дивним сликама са којих нас посматрају српске цркве и манастири, чест мотив на Зорановим сликама, употпуњујемо своја знања и правимо корелације изнеђу књижевности, веронауке и сликарства. Речи из Јеванђеља о Васкрсењу Христовом које смо прочитали у овом уметношћу оплемењеном простору дубоко су нас све дирнуле и надахнуле. Део галеријске поставке чине и ускршња јаја која су осликали ученици Гимназије на модеран и оригиналан начин. Ето подстрека да и ми учествујемо са својим ликовним радовима на некој следећој изложби. Као наставник најсрећнији сам кад чујем ђаке како и после часа коментаришу и сређују своје утиске о свему што су сазнали на часу. Баш су такви, пуни утисака, били моји петаци када смо се заједно враћали из галерије Дар и планирали нове незаборавне часове...

Текст и фотографијe: Марко Цветковић, вероучитељ