Празник Преноса моштију Светог Николаја свечано прослављен у Епархији бачкој

P1030758

Спомен на Пренос моштију Светог оца Николаја је прослављен у Епархији бачкој, посебно свечано у храмовима који овог дивног угодника Божјег славе као свог заштитника.

Мошти Светог Николаја Мирликијског пренесене су 1087. године, услед најезде Турака, у Бари из града Мире у турској покрајини Ликији, која је тада била део Источног Римског (Ромејског) царства.

Каћ – У Недељу раслабљеног,  22. маја 2016. године,  свету Архијерејску Литургију поводом храмовне славе у Каћу – празника Преноса моштију Светог Николаја архиепископа Мирликијског, служио је Његово Преосвештенство Eпископ далматински Фотије, уз саслужење Eпископâ: бачког Иринеја, крушевачког Давида  и протопрезвитерa-ставрофорa Живкa Сантовца, настојатеља Светониколајевског храма у Каћу, умировљеног протопрезвитера  Ђорђа Крстићa, протопрезвитера Владана Симића, секретара Епископа бачког, протонамесникâ Бранислава Мркићa,  архијерејског намесникa новосадског другог, Миливоја Шемићa парохa из Футога, презвитерâ Жељкa Латиновићa, настојатељa Светоуспенског храма у Новом Саду, као и сабраћe  Светониколајевског храма у Каћу, Радоја Марковићa и Леa Малешевићa.

Владика Фотије је надахнутом беседом указао је на значај празникâ, као и на важност дубоког и истинског веровања у Васкрсење Христово које се може доживети и осетити кроз литургијска сабрања, ма где се она служила.

После свечане Литијe око храма и отпуста, окупљенима се обратио Eпископ бачки Иринеј, који je честитао славу свима и бираним речима захвалио црквеној општини у Каћу  за узоран живот и рад, за сва њена доброчинства чији је резултат нови манастир  Васкрсења Христовог, за који је каћка црквена општина даривала земљиште, подсетивши све присутне да су недавно започети и радови на изградњи манастирског храма, позвавши овом приликом све људе добре воље да помогну његов завршетак.

У знак благодарности за учињену жртву и даривање земљишта манастиру, Преосвештени владика Иринеј је уручио Орден Светог Саве другог реда, који је у име црквене општине у Каћу примио протопрезвитер-ставрофор Живко Сантовац. Преосвештени Епископ Иринеј одликовао је и умировљеног протопрезвитера Ђорђа Крстића, некадашњег пароха у Каћу, правом ношења напрсног крста, за велики труд и жртву коју је улагао током вишедеценијског парохијског служења.

После свете Литургије црквена општина је приредила свечани ручак за Eпископе и госте храмовне славе, на крају кога су чланови дечијег хора певали црквене и традиционалне песме и тако употпунили веома свечану прославу храмовне славе у Каћу.

На вечерњем богослужењу, истога дана, које је служио презвитер Александар Игњатов, парох Светосавског храма у Новом Саду, уз саслужење каћких свештеника, пререзан је и славски колач, после чега је све присутне поздравио отац Александар, бивши парох у Каћу.

Фотографије и Беседе

Извор: Беседа.рс