Празник Рођења светог Јована Крститеља на Багдали

Рођење Светог Јована Крститеља јесте један од многих празника, посвећених овој, по свему изузетној Јеванђелској Личности, у вековном, живом и освештаном литургијском предању и памћењу Правослане Цркве. Свети Јован Крститељ је човек за кога сам Господ Христос сведочи да се међу рођеним од жена није појавио већи од њега и истиче његову пророчку и још више од пророчке - службу припреме и приправљања читавог човечанства за долазак и присуство Месијанског Царства Божијег у свету. Стога поред његовог личног имена, он у црквеном предању бива назван Пророком, Претечом и Крститељем Господњим.  Исходећи из таквог свештеног предања, његову личност, живот и дело, Црква Христова венчава предивним празницима, који се у годишњем богослужбеном кругу нижу један за другим и заједно са Господњим и Богородичиним празницима бивају истакнути својим посебним значајем и важношћу.

Црква на Багдали је једна од многих, у Епархији крушевачкој и у читавој православној  хришћанској васељени, посвећених Светом Јовану Крститељу, и стога се у њој на данашњи дан,  07. јула, а по Јулијанском календару 24. јуна, 2016. године, верни народ у великом броју стекао и сабрао, да би са посебном радошћу, литургијски прославио Празник Рођења свога дивног и чудесног Светитеља. Свету Божанствену Литургију су служили протојереј-ставрофор Љубивоје Радовић и протојереј-ставрофор Раде Миловановић.

Вероучитељ Срђан Радивојевић