Дечји хор “Свети кнез Лазар” освојио прву награду ”Војислав Илић”

DSC04621

На 22. Фестивалу ''Хорови међу фрескама'' у Београду, који је одржан од 18. јуна до 10. јула ове године у крипти храма Светог Саве, дечји црквени хор ''Свети кнез Лазар'', под управом Весне Пешић, у категорији дечијих хорова, освојио је прву награду ''Војислав Илић'' за аутентично извођење духовне музике.

ЗАПИСНИК О РАДУ ЖИРИЈА
22 ФЕСТИВАЛА ДУХОВНЕ МУЗИКЕ „ХОРОВИ МЕЂУ ФРЕСКАМА
На седници одржаној 15. 7.2016. године

Чланови жирија:
Епископ викарни и топлички, Господин Арсеније – председник
Вокална уметница, Јасмина Трумбеташ Петровић
Диригент, Александар Спасић

Констатовали су да је на Фестивалу  наступило 35 извођачких ансамбала:  5 извођачких ансамбала на свечном концерту прошлогодишњих победника (један дечји, један вокални ансамбл, један камерни хор, један велики мешовити хор и хор свих учесника свечаног отварања) 23 у такмичарској конкуренцији по категоријама (3 дечја хора, 2 вокална ансамбла, 15 камерних хорова и 3 велика мешовтита хора) 5 као гости Фестивала (два дечја хора, један вокални ансамбл један камерни хор и један велики хор) и 2 на сесијама Округлог стола (хор цркве Александар Невски на промоцији зборника „Свеноћно бденије“ Уроша Лалицког и хор „Покров Пресвете Богородице“ из Сурчина на промоцији ЦД-а ХРИСТОС ПОСРЕДИ НАС!), на 10 концертних вечери у Крипти храма Светог Саве (са почетком од 20 часова, сам концерта 28.6. који је почео у 19 часова) и на 4 сесије Округлог стола у парохијском дому храма Светог Саве (са почетком у 18 часова) у периоду од 18.6. до 10.7.2016. године, у терминима суботом (18, 25.6. и 2, 9.7.2016.), уторком (21, 28.6. и 5.7.2016.) и четвртком (23, 30.6. и 7, 9.7.2016.). Четири сесије Округлог стола су одржане у терминима недељом (19, 26.6. и 3, 10.7.2016. – детаљније у редовном извештају Скупштини удружења).

Пошто је код кандидата за награде констатовано испуњавање Статутом и одлуком Скупштине Фестивала, одређених пропозиција за „Награду Војислав Илић“ и „Посебне похвале Фестивала“, жири је једногласно одлучио да се:

У категорији – Дечјем хору

За аутентично извођење духовне музике,

„Награда Војислав Илић“ додели дечјем хору Свети кнез Лазар из Ктрушевца – под управом Весне Пешић,

Предложи Скупштини удружења Хорови међу фрескама за „Посебну похвалу“ дечји хор Ваведење Пресвете Богородице из Обреновца – под управом Маје Лучић Јовановић,

И „Захвалнице“ за учешће на Фестивалу дечјим хоровима Панчевачког српског црквеног певачког сруштва – под управом Бојане Стражмештеров, Свети Јоаким и Ана – под управом Данила Томића и ПД Преображење – под управом Ане Симоновић;

У категорији – Вокалном ансамблу (до 16 певача)

За аутентично извођење духовне музике,

„Награда Војислав Илић“ додели Мушком вокалном ансамблу Константин из Ниша – под управом ...,

Предложи Скупштини удружења Хорови међу фрескама за „Посебну похвалу“ женски вокални ансамбл Везак из Сурчина – под уметничким руководством Маје Алексић;

У категорији – Камерном хору (до 32 певача)

За аутентично извођење духовне музике,

„Награда Војислав Илић“ додели хору Аллилуиа из Београда – под управом Милице Радивојевић,

Предложи Скупштини удружења Хорови међу фрескама за „Посебну похвалу“ хорове Свети Ђотђе, Чукатица – под управом Емилије Милин, Свети Василије Острошки, Бежанија – под управом Катарине Божић и Певачко друштву Мокрањац поводом 85. Година постојања;

И „Захвалнице“ за учешће на Фестивалу, гостима: Мушком екуменском хору и Хору Младих православних американаца

У категорији – Великом хору (преко 32 певача)

„Награда Војислав Илић“  не додели,

Предложи Скупштини удружења Хорови међу фрескама за „Посебну похвалу“ Панчевачко српско црквено певачко друштво – под управом Вере Царина,

И „Захвалница“ за учешће на Фестивалу, хор Певачко друштва „Слога“ из Сарајева, Федерација БиХ – под управом Стефана Мојсиловића и госту Фстивала Мешовитом аматерском хору Војске Србије из Београда – под управом Катарине Божић;

У категорији Диригенту

За истраживачки рад и извођење дела старих домаћих аутора духовне музике

„Награда Војислав Илић“  додели Братиславу Прокићи из Београда за извођење капиталног дела Исидора Бајића – Литургију Св. Јована Златоустог,

Предложи Скупштини удружења Хорови међу фрескама за „Посебну похвалу“ Предрага Миодрага из Београда за целокупан концертни програм састављен од старих домаћи аутора духовне музике;

У категорији Диригенту

За истраживачки рад и извођење дела савремених домаћих аутора духовне музике

„Награда Војислав Илић“  додели Катарини Божић из Београда,

Предложи Скупштини удружења Хорови међу фрескама за „Посебну похвалу“ Драгану Васиљевићу из Ваљева.

Жири такође предлаже Скупштину удружења Хорови међу фрескама да се у категорији Најизвођенијем домаћем савременом композитору од ове године уведе и „Награда Војислав Илић“ за посебно обимно, на Фестивалу, изведеног савременог аутора и да се додели Миодрагу Говедарици из Београда.

Жири је констатовао апсолутни рекорд у броју учесника на овогодишњем Фестивалу и потребу да, обзиорм на овако велико интересовање домаћих хорова за учешће на Фестивалу, треба организовати претходна приступна – квалификациона такмичења по категоријама како би на завршном Фестивалу, на мањем броју концерата, наступио само избор најбољих, директних конкурената за награде и похвале.

Такође и општи раст квалитета и програмских опредељења (класична духовна музика, у обредима употребљива духовна музика и богомољачке песме) понуђених и изведених концертних програма и Фестивала у целости, са око 30% премијерно изведених дела страних, старих или савремених аутора духовне музике и преко 50% домаћих, старих или савремених аутора духовне музике.

Педложио је, такође, да се размотре други модалитети опстанка Фестивала, обзиром на изостанак задовољавајуће, неопходне финансијске подршке институција културе које на својим редовним годишњим конкурсима нису определиле средства у траженом обиму или оупште за реализацију овогодишњег Фестивала.