Свечана прослава Преображења у манастиру светог Николе у Браљини

Један од дванаест великих Господњих празника- Преображење, свечано је прослављен у манастиру светог Николе у Браљини.

Свечаност је почела Светом Литургијом коју је служио настојатељ манастира и једини члан ове обитељи јеромонах Спиридон (Вељковић), уз присуство великог броја верног народа. Скоро сви присутни приступили су смерно Светом Путиру и причестили се пречистим Тајнама Христовим. Затим је обављен чин освећења грожђа, као и резање славског колача.

Пригодни програм извели су чланови културно уметничког друштва из Лучине.

Свечаност се наставила за Трпезом љубави, који је припремио многогодишњи колачар са својом породицом

Црква светог Николе у Браљини налази се на међи општина Ражањ и Ћићевац и веома је стара. Саграђена је у доба кнеза Лазара, који је и њен ктитор. Према подацима који се могу прочитати на цркви, црква је обнављана 1381., 1820. и 2007. године. Садашњи изглед је добила приликом обнове 1820. године. Фрескопис је лоше или нимало очуван, али се могу назрети трагови фресака из различитих периода. Црква је постала манастир у 2015. години, када је и долашао јеромонах Спиридон.

Ово је једна од ретких светиња којој кроз порту протиче Јужна Морава и пролази пруга