Прослављена слава манастира Велуће

DSC_0416

У недељу, 28. августа 2016. године, на дан када Света Црква прославља празник Успења Пресвете Богородице, Епикоп крушевачки Господин Давид служио је Свету Литургију у манастиру Велуће, који је посвећен овом великом хришћанском празнику.

Манастир Велуће се налази код истоименог места, недалеко од Трстеника и припада Епархији крушевачкој Српске Православне Цркве. Манастир Велуће се данас налази под заштитом Републике Србије, као споменик културе од великог значаја.  Задужбина је непознате породице која је припадала властели светог кнеза Лазара (1371—1389), чији су мушки припадници највероватније погинули у Косовском боју 1389. године. Сматра се да су могли бити у родбинским односима са самим светим кнезом Лазаром.

Велики број верног народа из села и околине сабрао се у ову светињу, да заједно са Епископом, свештенством, Игуманијом Теодором и сестрама прославе велики празник Успења Мајке Божје - Пресвете Владичице Богородице.