Велики четвртак у Саборној цркви

Када се славни ученици за време
вечере умивањем просвећиваху,
тада се  безбожни Јуда ,
болујући од среброљубља,
помрачиваше,и Тебе праведнога Судију
предаде неправедним судијама.
Љубитељу новца погледај  онога који се због тога
обесио;
бежи, од ненасите душе ,
која се дрзнула да тако поступи са Учитељем.
Према свима добри Господе,
 слава Теби.

На Велики и славни четвртак Страдалне седмице, Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Г. Давид служио је Свету Божанствену Литургију светог Василија Великог у Саборном храму у граду Крушевцу. Епископу је саслуживало дванаест свештенослужитеља : протојереј Владица Столић, Архимандрит Алексеј Богићевић, протојереј-ставрофор Будимир Којић, протојереј Марјан Вујичић, протојереј-страврофор Љубиша Милошевић, протојереј-ставрофор Љубивоје Радовић, протојереј-ставрофор Милосав Егерић, протојереј Вукман Петровић, протојереј-ставрофор Слободан Пешић, протојереј Мирослав Пешић, презвитер Жељко Марковић, презвитер Данијел Стефановић и два протођакона Андрија Јелић и Јован Миленковић.

На Литургији су  појали свештеници  овога храма и теолози  Ђорђе Којић и Никола Николић.

Сећајући се на Тајну вечеру Господњу , на свете ученике Његове и апостоле, у испуњеном храму наших верника и деце, Епископ Давид  је после прочитаног Светог Јеванђеља прочитао текст Синаксара за овај дан.

После светог Причешћа и заамвоне молитве одслужен  је молитвени  чин умивања ногу,  по сећању на тренутак када је Господ Исус Христос на Тајној вечери умио ноге својим светим ученицима  и Апостолима.
На исти дан Велики Четвртак, у вечерњим сатима, свечаним литијским уласком Епископ крушевачки Давид допраћен је у Саборни храм светог великомученика и победоносца  Георгија .

Служено је  велико Јутрење са читањем дванаест светих  Јеванђеља о страдању Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа. Наш духови отац Епископ крушевачки Г. Давид прочитао је прво Свето Јевађеље, а осталих једанаест  Јеванђеља присутни свештеници из братства овога храма по хијарархијском чину.

Јутрење су појали  свештеници овога храма и  вероучитељ Марко Цветковић.

Верни наши парохијани ни овога пута нису изостали, уз пламен свећа воштаница, приклоњених  глава и колена молили су се Христу Богу, Који је ради нас и ради нашега спасења страдао и  био разапет на Крсту.

протојереј-ставрофор Ђорђе Милојковић