Поклоничко путовање братства цркве Лазарице светињама Румуније

Благословом нашег владике Давида братство и црквени одбор цркве Лазарице били су на  поклоничком путовању по православној Румунији. Посетили смо велики број манастира и поклонили се светим моштима многих светитеља. У манастиру Тисмани светом Никодиму Тисманском који је боравио и код нас у Лазарици, у ман. Бистрици моштима св. Григорија Декаполита, Светој Филотеји у Курте де Арђеш. Потом смо посетили манастире Варатек, Агапију, Сихастрију и обишли гроб и келију старца Клеопе, као  и ман. Њамц И целивали мошти Св. Пајсија Величковског. Посебно смо били дирнути боравком у граду Јашију код моштију Свете Петке где смо се поклонили, читали акатист и саслуживали на Св. Литургији са митрополитом Теофаном молдавским и буковинским. Благочестиви народ Румунски буквално у рекама притиче моштима Свете која им помаже и даје им снагу за даље. После Јашија у повратку смо били и у ман . Прислоп на гробу о. Арсенија Боке, великом исповеднику и  исцелитељу. Укасним вечерњим сатима смо се поклонили светом Јосифу Темишварском, Србину пореклом из Дубровника, светом владики. Пуни утисака и радосних сусрета као и благослова вратили смо се у Крушевац у суботу 16. овог месеца, носећи у свом срцу жељу да бар још једмом походимо Румунију сведочећи јединсто у Христу.

Презвитер Жељко Марковић