Прослављена црквена слава у цркви Свете Петке у Мачковцу

DSC_3133

Пре 115 година, крајем лета 1902. године у селу Мачковцу крај Крушевца, освећена је црква Свете Петке, на радост житеља тадашње новообразоване парохије. Освећење је обавио Његово Преосвештенство Епископ нишки Г. Никанор.

У овој – на известан начин – јубиларној години, празник Преподобне мати Параскеве прослављен је по обичају молитвено, али овога пута нарочито свечано – светом архијерејском Литургијом, коју је служио Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Г. Давид. Њему су саслуживали свештеници нашег намесништва: протојереј ставрофор Будимир Којић и протојереј Радиша Јовановић, и пензионисани свештеници – уважене проте Цветан Топличанин, Живојин Којић и Добривоје Топличанин, и протођакон Андрија Јелић.

Верни народ је са радошћу дочекао Епископа и заједно је са свештенослужитељима предано учествовао у молитви, примивши речи поуке по прочитаном Јеванђељу и по завршетку службе.

На крају службе освећен је и пресечен славски колач, и уприличено послужење за званице и присутни народ.

Р.Ј.