Освећење цркве светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана у Беласици

Милошћу и благодаћу Пресвете Тројице, парохија здравињска је богатија за још један освештани храм, и то једини у Беласици. На дан Светих Козме и Дамјана 14/1 јула 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Г. Давид освештао је храм посвећен истоименим светитељима и служио свету архијерејску Литургију, а Његовом Преосвештенству су саслуживали: Архијерејски намесник крушевачки протојереј-ставрофор Будимир Којић, протојереј-ставрофор Љубиша Милошевић, протојереји Ненад Јовановић и Јован Вуковић, јереј Слободан Маринковић и протођакон Андрија Јелић. Чтецирали и појали су теолози Епархије крушевачке.

Литијским опходом око цркве после заамвоне молитве, и благословом све твари у селу Беласица, пресечен је славски колач, а колачари су ове године били г. Урош Павловић, са породицом, а наредне године ће бити ако Бог да, породица Арсенијевић.

После отпуста, наш Архипастир Отац Давид је одликовао Архијерејском граматом мештане села Беласица, који су својим радом, неизмерном љубављу коју су од Господа на дар добили, управо Господу, и светим чудотворцима на дар и дали, као у данашњем тропару. Архијерејску грамату је преузео у име мештана и грађевинског одбора села Беласица, г. Јовица Ковачевић.

Напослетку смо се окрепили и на трпези љубави коју су припремили одбор и колачари заједничким снагама, а није изостало ни песме а ни мелодије. Све у славу Господа Бога и Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана.

јереј Слободан Маринковић