Света архијерејска Литургија на Велику суботу у манастиру светог Илије

На Велику и Свету суботу, 14/27. априла 2019. лета Господњег, наш Преосвећени Епископ крушевачки Господин Давид служио је свету Литургију светог Василија Великог у манастирском храму светог Пророка Илије у Великој Дренови. Епископ је за саслужитеље имао: Архијерејског намесника трстеничког протојереја Марјана Вујовића, презвитера Александра Николића – секретара ЕУО и благајника Епархије крушевачке, протођакона Андрију Јелића. Прислуживао је чтец господин Дејан Марковић, а за певницом је појала игуманија ове свете женске обитељи, преподобна монахиња Серафима. Литургију смо започели вечерњом службом, као што и јесте древна пракса у Православној Цркви и правило служења на овај дан силаска Христовог душом у ад. Како нови дан у Православној Цркви почиње вечерњим богослужењем о заласку Сунца, тако смо већ у стихирама на Господи возвах видели да се наше молитве упућују Господу Који је једини у свету показао Васкрсење. Након читања паримија и Апостола, свештенослужитељи су се за време појања Васкрсни, Боже, суди земљи, јер ћеш Ти наследити у свима народима (са стиховима) преоденули из великопосних у светле васкршње одежде. Вернике и свештенослужитеље поучавао је наш Архипастир речима које нас побуђују да се радујемо Васкрслом Христу. Након отпуста, укрепили смо се у манастирској трпезарији захваљујући труду светоилинских сестара монахиња и мати игуманије Серафиме.

Данас Ад стењући вапије: Жртвована би моја држава; Пас­тир се разапе и Адама васкрсе; лиших се оних над којима царовах; и које победивши прогутах, све их избљувах; испраз­ни гробове Распети, слаби држава смрти. Слава, Господе, Кр­сту твоме и Васкрсењу твоме. (стихира осма на Господи возвах, на вечерњем Велике суботе, глас 8.)

ђакон Стефан Ђурђевић