Прослављен празник свете Петке у Мачковцу

SDSCN0251-

За живота велика подвижница, по преселењу у Царство Божије светитељка и исцелитељка, преподобна мати Параскева с разлогом је врло поштована у православном свету. Тако је и у Православној парохији мачковачкој, где је и ове године у храму свете Петке - Параскеве молитвено прослављен празник ове светитељке, а који се везује за дан преноса њених светих моштију из Цариграда у румунски град Јаши 14. октобра 1641. године (по старом календару).

Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Радиша Јовановић у храму испуњеном верним народом овога места и гостима. Молитва је протекла у реду какав се пожелети може, пресечен је славски колач, а овогодишњи колачар, г. Никола Петрашиновић из Мачковца, постарао се да као добар домаћин после службе угости све присутне, као и да припреми трпезу за званице.

Р.Ј.

Фото: Н. Јовановић