Света архијерејска Литургија и рукоположење у манастиру Љубостиња код Трстеника

????????????????????????????????????

У недељу Светих Праотаца, 16/29. децембра, 2019. године Господње Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид служио је Свету Евхаристију у манастиру Љубостињи, у зимском параклису ове свете обитељи. Са Епископом су саслуживали: Архијерејски намесник трстенички протојереј Марјан Вујовић, парох љубостињски протојереј Данијел Стефановић, свештеник берански Милош Цицмил (Епархија будимљанско – никшићка), протођакон Андрија Јелић, ђакон Никола Вујовић и јерођакон Јован Прокин, професор крагујевачке Богословије. Након великог входа Епископ је благоизволео да у чин презвитера рукоположи ђакона Николу Вујовића из Трстеника који је до сада свештенодејствовао у намесништву трстеничком и предавао у школи као вероучитељ. Епископ је затим новорукоположеном презвитеру Николи упутио поучно – радосне речи наглашавајући важност свештеникове улоге у изграђивању Цркве која је Тело Христово.

Након службе Божје, Епископ, свештенство и народ су били угошћени у трпезарији љубостињске обитељи трудом мати игуманије Христине, њеног сестринства и верног народа који овде често учествује у богослужењима.

,,И рукоположише им презвитере за сваку Цркву, па помоливши се Богу с постом, предадоше из Господу у кога вероваше.“ (Дела Светих Апостола 14, 23). У очинском старању да епархиоти не трпе гладни без Речи Божје – Христа и да не буду ,,уловљени од духовног вука“ (молитва друга пред Свето Причешће, Светог Јована Златоустог), сваки православни Епископ рукополаже и поставља презвитере – да му буду продужена десница и највернији сарадници у спасавању и духовном надгледању (επισκοπεω) људских душа.

Ђакон трстенички Стефан С. Ђурђевић