Професор др Мирко Сајловић: Сазревање аутокефалности Српске цркве

Текст уваженог професора Мирка Сајловића можете преузети у пдф формату ОВДЕ

Мирко Сајловић је рођен 1966. године у Брчком (Босна и Херцеговина). Дипломирао је на Богословском факултету у Београду. На Теолошком факултету Аристотеловог универзитета у Солуну одбранио је магистарски рад на тему „Обнова светогорског манастира Хиландара и његова улога у историји Срба XIII вијека (Утицај богословља Светога Саве на владарску идеологију Немањића XIII вијека)“, а потом и докторску дисертацију под називом „Црквена политика српскога цара Душана“. На Институту за источне цркве у Регенсбургу похађао је тромјесечни курс њемачког језика. Професор је на катедри за Историју Цркве и Историју помјесних православних цркава на Праволавном богословском факултету Светог Василија Острошког у Фочи. Сфере његовог истраживачког интересовања су из области Опште историје Цркве, Историје помјесних православних цркава, Историје и предања Свете Горе Атонске, Византије и византијско-словенских односа.

Извор биографије: Православни богословски факултет  светог Василија Острошког у Фочи