Света архијерејска Литургија на Духовдан у Трстенику

DSC_6703

Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид служио је свету Литургију на Педесетницу у трстеничком храму посвећеном овоме светлом празнику. Овај Божји храм је освећен пре тачно 120 година, на први дан Свете Тројице, дакле, 1901. године господње, руком Епископа жичког Господина Саве, стога се радујемо овом великом јубилеју. Са Епископим су саслуживали свештеници овога намесништва: Архијерејски намесник трстенички протојереј Марјан Вујовић, протојереј – ставрофор Момчило Ивановић, протојереј Радомир Косовац, јереј Мирољуб Симеуновић, затим владичански ђакон Ненад Матић, и ђакон Стефан Ђурђевић. Прислуживали су чтечеви и појали појци, такође из овога намесништва. Након читања светог Јеванђеља, Епикоп је беседио, особито говорећи о Богу као Води Живота и непатвореној Светлости, Којом треба да се причешћујемо и да је будемо жељни све више и више. Вечерње богослужење одлужили смо, по црквеном обичају, одмах након литургијском отпуста, а Епископ је прочитао све коленопреклоне педесетничке молитве. Након заамвоне молитве, Епископ је благословио да свештенство и народ крену у литију, како бисмо призвали Бога Духа Светога да освети цео овај Божји народ и град који је Њему посвећен. Владика је пререзао и осветио Славски Колач по повратку са литије, и у другој беседи заблагодарио Господу - нашем Помоћнику, што нам је дао снаге да издржимо тренутно искушење актуелне болести и у великој мери га удаљио од нас. У порти храма настављено је црквено – народно саборовање уз празничну трпезу, док су наша дечица певала, и играла српска кола.

,,Сила која је данас сишла, то је Дух благи, Дух мудрости Божје, Дух који од Оца исходи и који се кроз Сина јавио нама вернима, и раздаје Светињу онима у које се усељава, у којој се огледа по природи (1. тропар 5. песме 1. канона Педесетнице)“.

Ђакон Стефан Ђурђевић