Видовдан прослављен у царском граду Крушевцу

DSC_7848

Уочи Видовдана, када црква Лазарица прославља свога ктитора и заштитника, светог великомученика кнеза Лазара, служено је свечано бденије.

Бденију, које је служио Епископ крушевачки Господин Давид са свештенством Епархије крушевачке, присуствовало је мноштво верног народа и свештенства града Крушевца.

Након бденија, испред храма одржан је поетско – музички триптих Распето Косово – Лазарево Обретеније . Овом догађају присуствовали су: Епископ крушевачки Давид, Епископ врањски Пахомије, Епископ тимочки Иларион , свештенство и суграђани града Крушевца  који су уживали у лепој, духовној вечери.

На овај свечани дан, ове године обележава се и велики јубилеј 650 година од оснивања града Крушевца.

***

Уочи почетка свете Литургије додељен  је орден Светог Симеона Мироточивог г. Братиславу Гашићу за велики допринос цркви и граду Крушевцу.

На дан литургијске прославе светог великомученика косовског и крушевачког  Лазара, свету божанствену Литургију служили су Преосвећени Епископи крушевачки Давид, врањски Пахомије, тимочки Иларион, зворничко-тузлански Фотије, британско-скандинавски Доситеј, изабрани епископ мохачки архимандрит Дамаскин, свештенство и монаштво Епархије крушевачке и околине. Литургијском сабрању присуствовао је бројни народ, припадници војске а свечано је појао хор цркве Лазарице. Након светог Јеванђеља Његово Преосвештенство Г. Фотије  поучио нас је богонадахнутом беседом о Косову и Метохији и  светом великомученику кнезу Лазару.

После завршетка свете Литургије, предвођени моштима светог кнеза Лазара, литијски смо кренули до централног градског трга – споменика Косовским јунацима где је служен помен светим мученицима Косовским.

Литијски смо се вратили до цркве Лазарице где је литургијско сабрање настављено уз Трпезу љубави и уз појање песама светом кнезу Лазару у част, радујући се сусрету једних са другим.

На Трпези љубави, Његово Преосвештенство епископ крушевачки г. Давид се обратио присутним архијерејима и гостима, домаћинским речима уз жељу да се оваква сабрања умноже и том приликом је архијерејима уручио пригодне поклоне.

ђакон Јован Јовановић

У оквиру обележавања јубилеја - 650 година од оснивања Kрушевца, откривен је споменик  светом кнезу Лазару на Старом аеродрому.

Монумент је дело др Бориса Стајковца и Томе Kоматине. Постамент је висок 10,5 метара, сам споменик је 4,2 а на све 4 стране света стоје Лазареви гардисти у златним оклопима. Споменик је поклон Kлуба привредника граду Kрушевцу. Идеја за подизање споменика је бившег градоначелника Братислава Гашића.

Епископ крушевачки г. Давид је, уз молитвено присуство Епископа британско-скандонавског г. Доситеја и саслужење свештенства Епархије крушеачке, освештао памјатник светом Лазару. Споменик кнезу Лазару открили су директор БИА Братислав Гашић и градоначелница Јасмина Палуровић.

Свечаности су присуствовали Арно Гујон из Министарства спољних послова задужен за дијаспору, представници Војске Србије, Министарства унутрашњих послова, делегације побратимских градова и представници привредног и јавног живота града, као и велики број Kрушевљана.

Фотографије: Стефан Перовић