Прослављена Икона Богородице Тројеручице у манастиру светог Николе

20210726-091813-91_150_77_150-646

Данас нам засија радост целога света, јер се дарова Светој Гори Атонској чудотворна икона Твоја, Владичице Богородице, са приказивањем Твоје три пречисте и нераздељиве руке, ради прослављања Свете Тројице; призиваш верне и оне који Ти се моле да то познају: да двема држиш Сина и Господа, а трећом показујеш да си прибежиште и покров онима који Те поштују, и да избављаш од свих беда и напасти, да сви који притичу Теби са вером, примају изобилно ослобођење од свих зала, од непријатеља заштиту, тога ради и ми заједно са Атоном вапијемо Ти: Радуј се, Благодатна, Господ је с Тобом. (Тропар Тројеручици)

Радосно и торжествено прослављање помена Чудотворне иконе Богородице Тројеручице у манастиру Светог Николаја Чудотворца у Врању, у суботу 24. јула 2021. године, почело је у вечерњим часовима читањем Акатиста Чудотворној икони Богородици Тројеручици који је служио Његово Преосвештенство Епископ врањски Господин Пахомије, а затим празничним свеноћним бденијем и Светом архијерејском Литургијом, коју је служио Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија и свештенослужитеља Епархије врањске. Овом сабрању молитвено је присустввао Његово Преосвештенство Епископ бачки Господин Иринеј.

За певницом су појале монахиње манастира Светог првомученика и архиђакона Стефана из Горњег Жапског, као и теолози Епархије врањске.

Верна преписка Чудотворне иконе Богородице Тројеручице из манастира Хиландара управо се налази у манастиру Светог Николаја Чудотворца, метоху манастира Хиландара у Врању.

Међу присутним верним народом било је и верника из Бугарске, који су једни од донатора верне преписке Чудотворне иконе Тројеручице.

На крају Литургије, Епископ Давид је обавио чин благосиљања славских дарова и резања славског колача, које је за ову прилику припремио овогодишњи кум славе господин Пантелија Николић са породицом из Врања.

Након тога, обратио се домаћин Епископ Пахомије који је том приликом честитао празник свима присутнима, а нарочито овогодишњем куму славе. Том приликом се захвалио Преосвећеној господи Епископима крушевачком Давиду и бачком Иринеју, што су својим служењем и присуством увеличали ово празнично сабрање и допринели његовом благољепију, а затим је благословио кумство славе за наредну годину господину Филипу Стошићу из Врања, службенику Епархије врањске.

По завршетку Литургије, у порти манастира, организована је славска трпеза љубави за све присутне, коју је припремио ким овогодишње славе.

Необично је видети хиландарске монахе како прилазе икони твојој као Игуманији и од ње узимају благослов за своја послушања. О, Свеблага, као што њих милостиво примаш и благосиљаш, тако и нас недостојне немој лишити свога материнског милосрђа и старања, примивши милостиво молитве наше које пред Светом иконом твојом узносимо. Осени нас својим благодатним благословом, избави нас од сваког јада и чемера и научи нас да богоугодно певамо Троједином Богу: Алилуја!

Радуј се, помоћнице наша, која нам помажеш иконом својом Тројеручицом.

Извор: Епархија врањска

ПОГЛЕДАЈТЕ ФОТОГРАФИЈЕ НА ЗВАНИЧНОМ САЈТУ ЕПАРХИЈЕ ВРАЊСКЕ