Прослављена манастирска слава светог Луке у Бошњану

У недељу, 31. октобра 2021. године, када Црква Христова прославља светог апостола и јеванђелиста Луку, Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид (Перовић) служио је свету Архијерејску Литургију у манастиру светог Луке у Бошњану, главну славу ове свете обитељи.

Манастирска сва звона огласила су небеску литургију. Свети апостол и јеванђелист Лука прослављен је најсвечаније Архијерејском Литургијом, са свештенством епархије крушевачке и браничевске, мноштвом верног народа уз освештавање славског колача и жита у част патрона. Свети Лука је био родом из Антиохије, филозоф, лекар и сликар. Из Антиохије је отишао у Јерусалим. Написао је јеванђеље и Дела апостолска. Проповедао је у Македонији, Риму, Малој Азији. Осликао је три Иконе Пресвете Богородице, Тројеручицу, Млекопитатељницу и Јерусалимску Мајку Божију. Свети Лука је крсна слава бројних српских домаћина, иконописаца и сликара.

Епископу су саслуживали: игуман манастира светог Луке архимандрит Алексеј (Богићевић), Архијерејски намесник темнићки протојереј-ставрофор Ђорђе Марјановић, протојереј-ставрофор Ђорђе Милојковић, протосинђел Лука (Милошевић) сабрат манастира св. Луке, протојереј Александар Ерић, протојереј Душан Марковић из Пожаревца ,јереј Рајко Рајковић из Ћуприје, ђакон Ненад Матић и ђакон Иван Петронијевић.

По заамвоној молитви пререзан је славски колач овогодишњег свечара брата Предрага Живановића из Крушевца а свечар за наредну годину је сестра Ања из Великог Шиљиговца.

На крају свете Литургије верном народу се обратио Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид.

Литургијско славље је настављено Трпезом љубави у манастирској трпезарији.

Ђакон Иван Петронијевић