Освећење храма свих Светих исцелитеља и бесребреника у манастиру Лешје

Освештавање храма свих Светих исцелитеља и бесребреника у манастиру Лешје

У четвртак  13. новембра 2014. године у 15.30 часова, свечаним дочеком на манастирској капији манастира Покрова Пресвете Богородице у Лешју Његовог Преосвештенства Епископа крушевачког Господина Давида, започело је ово  духовно празновање.

На капији су владику дочекали игуманија манастира мати Таисија са сестринством, духовници и служашчи ове свете обитељи о. Јован и о. Дионисије, монаштво и свештенство крушевачке епархије, као и гости - монаштво из нишке и врањске епархије, затим клирици Бугарске православне Цркве, као и верни народ. После утешенија у манастирској трпезарији, у 17 часова почело је свеноћно бденије.

Бденије је служено испред иконостаса новосаграђеног храма („летњег“) посвећеног Сабору свих светих исцелитеља и бесребреника (у њиховој заједничкој служби се спомињу Св. Апостол, јеванђелист и лекар Лука, Свети Антипа, Харалампије и Власије, Спиридон и Модест, сва три пара Светих Козме и Дамјана - Римски, Арапски и Азијски, Свети  Кир и Јован, Св. Пантелејмон и Ермолај, Сампсон и Диомид, Фотије, Аникита и Мокије, Артемије, Трифун, Талалеј и др.).

За десном певницом појале су и читале сестре из манастира Св. Стефана у Горњем Жапском (Врањска Епархија), а за другом певницом појали су монаси манастира Суково на челу са игуманом о. Серафимом (Нишка Епархија), као и део хора Св. Роман Мелод из Софије, које је предводио протојереј о. Кирил Дидов, настојатељ храма Св. Петра и Павла у Софији, иначе добар познавалац и предавач предмета источно-црквеног појања у Софијској духовној семинарији. Својим појањем створили су атмосферу која је подсећала на светогорска бденија.

По благослову Преосвећеног владике Господина Давида бденије су служили о. Мардарије настојатељ манастира Св. Јована Богослова у Поганову (Нишка Епархија), протосинђел Јован и јеромонах Дионисије, протојереј Верољуб Благојевић, јереј Александар Димитријевић, протођакон Андрија Јелић и ђакон Милан Здравковић. Одслужени су велика вечерња с литијом, јутрење с акатистом Св. Козми и Дамјану Азијским (после шесте песме канона), а после великог славословља наш архипастир је постригао искушеницу Веру у чин расофорне монахиње с именом Рафаила (што значи исцељење Божје или Бог исцелитељ). После читања часова започео је око 23 часова Чин освећења храма.

Одмах у продужетку, око 1.30 почела је Света Архијерејска Литургија, у којој су саслуживали поменути клирици уз присуство и молитвено учешће значајног броја монаштва и народа, и која је трајала до око 4 часа ујутро. Потом је Литургијско славље настављено у манастирској трпезарији на Трпези  љубави. Свог Духовног Оца и нашег архипастира испратили смо из Лешја око 5.30, када је он кренуо на пут за Београд, да би кроз неколико сати учествовао у делегацији која је у преподневним сатима 14. новембра дочекала патријарха московског и све Русије Кирила. А једнодушно осећање свих учесника у молитвеном сабрању било је да смо се, како је то наш владика изрекао, „управо дотакли обале Раја“.

Извор: Епархија крушевачка
Фото: