У предворју Свете Горе

Сa Благословом Епископа крушевачког Господина Давида, у периоду од 21. до 25.октобра 2014 године, у организацији манастира Светог Луке у Бошњану и "Доброчинства" - Поклоничке агенције Српске Православне Цркве, организовано је поклоничко путовање "У предворју Свете Горе".

Уз кратка задржавања ради одмора, као и на граничним прелазима, група је у поподневним часовима стигла у сунцем обасјан Јерисос.

Сутрадан у раним јутарњим часовима мушки део групе кренуо је пут Уранополиса ради одласка у централну светогорску луку Дафни, потом минибусом у Кареју главни град Свете Горе. Обишли су Саборну светогорску цркву Протатон, у којој се налази Чудотворна икона Мајке Божије Достојно Јест, Испосницу Светог Саве и поклонили се Икони Богородице Млекопитатељнице. Потом су се упутили у Свету хиландарску келију Преображења, коју данас зову "Патерица" и Светоандрејски скит. У поподневним сатима кренули су пут манастира Хиландара, поклонили се икони Богородице Тројеручице и моштима Светитеља, да би после вечере били на Aкатисту Пресветој Богородици. Сутрадан, после Свете Литургије кренули пут Јерисоса.

Женски део групе обишао је манастир Богородице Икосифинисе, у којој се налази чудотворна икона Богородица Икосифиниса и Духовни центар Свете Лидије у Аспровалти.

По доласку са Свете Горе, обједињена групa пошла је у обилазак метоха манастира Хиландар – Мило Арсеница.

Наставак путовања чинио је одлазак у Солун и обилазак Српског војничког гробља на Зејтинлику, где је Духовник путовања Архимандрит Алексеј Богићевић игуман манастира Светог Луке, служио помен свим страдалим српским ратницима, уз посету солунским црквама Светог Димитрија и Свете Софије.

Извор: Епархија крушевачка
Фото: Радосав Спасојевић